ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Mistrzowie i ich uczniowie 2024

13 listopada 2024 o godz. 19:00 w Auli „Florianka” Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie odbył się kolejny koncert z cyklu "Mistrzowie i ich uczniowie". Tym razem Mistrzami byli Marek Stachowski i Magdalena Długosz.


Marek Stachowski – Magdalena Długosz. Mistrzowie i ich uczniowie jest już siódmym koncertem z cyklu „Mistrzowie i ich uczniowie” organizowanym przez Oddział Krakowski Związku Kompozytorów Polskich oraz Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Ideą tego cyklu jest prezentowanie dwóch wybitnych krakowskich kompozytorów-pedagogów oraz ich absolwentów, których utwory już otrzymały uznanie i prezentowane są na estradach europejskich. W tym roku Mistrzami będą Marek Stachowski (w 20. rocznicę śmierci) oraz Magdalena Długosz (w 70. rocznicę urodzin). Oprócz utworów Mistrzów na koncercie zabrzmią kompozycje ich wychowanków: Mateusza Bienia i Macieja Jabłońskiego (z klasy prof. Stachowskiego) oraz Zofii Dowgiałło i Piotra Roemera (z klasy prof. Długosz). Wychowankowie skomponowali swoje utwory specjalnie na tą okazję i zadedykowali je swoim Mistrzom.
Ile pozostaje mistrza w uczniu? W jaki sposób uczniowie rozwinęli albo odrzucili idee mistrza? Czy uczniowie znaleźli swój oryginalny język muzyczny? Pytania te zadajemy sobie przy każdej edycji cyklu „Mistrzowie i ich uczniowie”. Mam nadzieję, że odpowiedzi znajdą Państwo na listopadowym koncercie.

Marek Stachowski Trzy interludia na klarnet i fortepian (2001)
Mateusz Bień Akwarele na klarnet i fortepian (2024) – prawykonanie światowe
Maciej Jabłoński Seuil na klarnet, fortepian i warstwę elektroakustyczną (2024) – prawykonanie światowe
Magdalena Długosz SaxSpiro na saksofony i warstwę elektroakustyczną (2011)
Piotr Roemer Sinfonia. Omaggio a Giacinto Scelsi na saksofon, wibrafon i elektronikę (2024) – prawykonanie światowe
Zofia Dowgiałło Dźwięki późne na saksofon altowy, perkusję i elektronikę (2024) – prawykonanie światowe

Barbara Borowicz – klarnet
Krzysztof Guńka – saksofony
Bartosz Sałdan – perkusja
Dominika Peszko – fortepian
Maciej Jabłoński, Magdalena Długosz i Piotr Roemer – realizacja elektroniki
Dawid Makosz – nagłośnienie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
MKIDN AKTUALNE 02.2024  NIMIT logo DO DRUKU