ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

60. Konkurs Młodych Kompozytorow im. Tadeusza Bairda rozstrzygnięty!

W dniu 25 czerwca 2019  w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. Fredry 8 w Warszawie, odbył się koncert finałowy 59. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Jury w składzie: Eugeniusz Knapik (przewodniczący),  Krzysztof Baculewski, Miłosz Bembinow, Arkadiusz Kubica, Hanna Kulenty, po wysłuchaniu utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu postanowiło przyznać Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda otrzymuje utwór Śpiew kresu dnia, godło Kasztan 12 oraz dwa wyróżnienia utworom: Une saison dans rêve, godło Rimarth i Sublimacje, godło TBQ.

Po otwarciu kopert okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są:

Marcin JachimŚpiew kresu dnia
Adam Potera
Une saison dans rêve
Tomasz Kubiak
Sublimacje                                                       

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się podczas tegorocznej “Warszawskiej Jesieni” we wrześniu br.

Marcin JACHIM urodził się 22 listopada 1993 roku w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W październiku 2013 podjął studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza. W 2018 uzyskał tytuł magistra sztuki, otrzymując dyplom z wyróżnieniem, a następnie rozpoczął studia doktoranckie na macierzystej uczelni. W 2017 ukończył również podyplomowe studia Menadżera Muzyki, organizowane przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Marcin Jachim dwukrotnie został laureatem ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Kompozytorów, organizowanego przez Filharmonię Gorzowską w ramach II i III Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: III nagrody za utwór na duet multiperkusyjny Kadesh (2014) oraz Nagrody Głównej za poemat symfoniczny Afekty (2015).

Uczestniczył w II i III edycji programu Muzyka Naszych Czasów, którego założeniem jest promocja polskiej muzyki XXI wieku oraz włączenie jej do obiegu szkolnictwa artystycznego. Jego utwory były wykonywane m.in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Gorzowskiej oraz Filharmonii Bałtyckiej, a także na estradach wielu polskich szkół i uczelni muzycznych.

Adam POTERA rozpoczął swoją edukację muzyczną w OSM im Fryderyka Chopina w Bytomiu, gdzie pod kierunkiem mgr Krystyny Mazurkiewicz, a następnie mgr Czesława Zalewskiego kształcił swoje umiejętności w grze na akordeonie. W 2016 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Joachima Pichury oraz dr hab. Piotra Chołołowicza. W ramach programu Erasmus miał okazję przez jeden semestr współpracować z prof. Grzegorzem Stopą w prestiżowej wiedeńskiej Musik und Kunst Privatuniversitat der Stadt Wien. Po zakończeniu studiów instrumentalnych kontynuuje swoją edukację na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w katowickiej Akademii Muzycznej. Pod okiem prof. Aleksandra Lasonia kształci się w zakresie kompozycji klasycznej. Jako solista oraz kameralista aktywnie działał w wielu przedsięwzięciach artystycznych. Koncertował w kraju i poza jego granicami (Francja, Włochy, Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja, Łotwa).

Regularnie brał udział w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, czego owocem były liczne nagrody. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Adam Potera zajmuje się także kompozycją. Jego utwór na skrzypce i organy pt. Skupienia był wykonywany podczas V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie przez: Małgorzatę Wasiucionek – skrzypce, oraz Gail Archer – organy. Jego kompozycje są regularnie prezentowane przez zespół Symetrio, a także przez inne, polskie oraz zagraniczne tria akordeonowe.

Skomponował i wyprodukował muzykę do dwóch spektakli w reżyserii Ewy Skowiery, które wystawiane są przez chorzowski Zespół teatralny "Zwierciadło".

Współtworzy także zespół Symetrio, który od kilku lat prężnie rozwija swoją działalność i prezentuje się na europejskich scenach.

Od 2016 roku jest członkiem Śląskiego Kwintetu Akordeonowego, który funkcjonuje pod kierownictwem dr hab. Piotra Chołołowicza. W 2017 roku powołał zespół Skład Rzeczy Ładnych, dla którego pisze oraz komponuje. Formacja ta specjalizuje się w wykonawstwie poezji śpiewanej oraz piosenki aktorskiej.

Tomasz KUBIAK, aktualnie student V roku kompozycji w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Aleksandra Lasonia. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Rudzie Śląskiej na wiolonczeli. II stopień edukacji muzycznej kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej im. Grzegorza Fitelberga grając na kontrabasie.

Oprócz studiów kompozytorskich studiował także teorię muzyki również w katowickiej Akademii. Napisał pracę licencjacką na temat: Kompleta w tradycji muzycznej polskiego baroku na przykładzie dzieł G.G. Gorczyckiego i S.S. Szarzyńskiego. Inspiruje się w szczególności Antonio Vivaldim, Gabrielem Faure, Aleksandrem Skriabinem oraz Antonem Webernem.

Jego pozamuzyczne zainteresowania to teatr, wędrówki górskie, przez przyjaciół nazywany norweskim alpinistą, gra w tenisa, komunikacja miejska oraz życie ssaków wodnych i ciekawostki przyrodnicze.